تبلیغات
گالری عکس,عکس بازیگران,عکس های عاشقانه,عکس های جدید روز - باور کنید اینجا لس‌آنجلس نیست، عربستان است!! (+عکس)

تبلیغات
باور کنید اینجا لس‌آنجلس نیست، عربستان است!! (+عکس)

  

یکی از خبرگزاریهای امریکایی گزارشی از وضعیت کار زنان در عربستان سعودی تهیه کرده است.

 این گزارش از یک شرکت خصوصی به نام روتانا که شرکتی چند رسانه است تهیه شده و روی خروجی این خبرگزاری قرار گرفته است.
 


 

این گزارش را با هم می‌خوانیم:
وارد یک شرکت خصوصی چندرسانه ای می‌شوم، خانم هایی با آرایش، کفش های پاشنه بلند، کت و دامن و چهره هایی که سعی می‌کنند آنرا با جذابیت بیشتر به نمایش بگذارند در کنار مردان در حال کار کردن هستند، همه چیز نشان از یک شرکت بین المللی دارد، اما اینجا نیویورک یا لندن نیست، اینجا شرکت روتانا در ریاض است، پایتخت عربستان سعودی ! جایی که حجاب سختگیرانه های برای زنان اعمال می‌شود و تنها چیزی که زنان می‌توانند به نمایش بگذارند چشمانشان است!
البته این عدم رعایت حجاب تنها چیزی نیست که بیننده را به تعجب وامی‌دارد، مهمتر از آن کار کردن زنان و مردان سعودی در کنار هم و دوشادوش یکدیگر است.
 
خانم سلطانا الروویلی، مسئول گزینش و منابع انسانی شرکت روتانا می‌گوید:" سعی ما بر این است که نیرویی استخدام کنیم که بتواند با محیط مختلط اینجا کنار بیاید، بسیاری از مردانی که برای کار به اینجا مراجعه می‌کنند، از اینکه یک زن با آنها مصاحبه می‌کند شگفت زده می‌شوند، بعضی می‌توانند کنار بیایند، برخی هم نه، عده ای نمی توانند اصلا با این موضوع کنار بیایند، برخی هم کنترل لازم را ندارند!"
دلیل اینکه این شرکت علی رغم عدم رعایت هنجارها توانسته در عربستان سعودی به کار خود ادامه دهد، پشتیبانی قوی ای است که توسط شاهزاده ولید بن طلال بن عبدالعزیز آل سعود به عمل می‌آید.
بهر حال در کشوری که زنان حق رانندگی نداشته و نمی‌توانند تنها به خرید بروند، وجود چنین شرکتهایی جالب و عجیب است.
البته شاهزادگان سعودی بر اثر فشارهای سازمانهای حقوق زنان و همچنین تمایل خود، توانسته اند فضا را برای کار زنان در برخی بانکها و بیمارستان های خصوصی مهیا سازند.
نورا الملحوق، مسئول بیمارستان و مرکز تحقیقات فیصل، می‌گوید:" مردان معتقدند زن نباید کار کند و اصلا نیازی به پول ندارد، اما باور این مطلب که زنان هم می‌توانند کار کنند برای آنها، غیر قابل باور است."
گفتنی است حکومت پادشاهی سعودی تا کنون با ادامه تحصیل زنان در دانشگاه و کار در برخی ادارات – با رعایت محدودیت ها – موافقت نموده است.
 
گزارش تصویری از کار زنان در عربستان سعودی :
 
زنان عربستانی توانسته اند در مرحله ی اول به بیمارستانها راه پیدا کنند، بیمارستانهای خوب در شهرهایی مانند ریاض و جده از دکتر زن استفاده می‌کنند و حتی در برخی از آنها زنان مسئولیت نیز دارند.
 
 
هر چند در عربستان سعودی هنگام نماز کار تعطیل می‌شود، اما در شرکت روتانا این قانون وجود ندارد و هرکس بخواهد نماز می‌خواند و هر کس نخواهد نمی‌خواند!
 
 
سلطانا الرویلی، مدیر منابع انسانی شرکت روتانا در یک جلسه ی مختلط!
 
کارت زدن در پایان روز کاری / در اینجا روابط خانمها و آقایان آزادتر و راحت تر از بیرون است، این را می‌توانید از چهره ی این آقا بخوانید!
 
 
کارمندان زن شرکت روتانا در آسانسور حجاب خود را به حالت اولیه بر می‌گردانند تا در خارج از شرکت مشکلی برایشان پیش نیاید.
 
 
دانه ابو احمد، مدیر منابع اطلاعاتی شرکت روتانا در یک جلسه خصوصی با همکاران مرد خود در مورد مسائل شرکت صحبت می‌کند.
 
 
اینجا سالن پذیرش شرکت روتانا است، هر چند خانمها برای کار کردن باید از پدر یا همسر خود اجازه بگیرند، اما برای حجاب محدودیتی در این شرکت وجود ندارد.
 
 
عربستان سعودی به عنوان یکی از کشورهای مسلمان نشین دنیا شناخته شده است هرچند موج وهابیت آن را احاطه کرده است اما اخیرا رفتارهای ضد و نقیض بسیاری در حوزه زنان از این کشور گزارش می‌شود از جمله بحث دائمی منع رانندگی زنان که بارها موجب سوئ استفاده کشورهای معاند و توهین به اسلام شده است.
نویسنده: میلاد   تاریخ: پنجشنبه 12 آذر 1388 تعداد بازدید: ◊ لینک ثابت  نظرات ()
اخرین عکس های اضافه شده به گالری
تبلیغات